Start Artykuły i polemiki Dziennikarze którzy najciekawiej piszą o teleinformatyce - (3Q 2003)
Dziennikarze którzy najciekawiej piszą o teleinformatyce - (3Q 2003) Drukuj Email
czwartek, 30 października 2003 00:00

Biuro badawczo-analityczne DiS przy okazji własnych badań rynku informatyki, opracowało oryginalną analizę aktywności dziennikarzy a zarazem tytułów prasowych najciekawiej piszących o zastosowanich teleinformatyki w gospodarce polskiej w pierwszych trzech kwartałach 2003 r. Indywidualnie zwyciężył w nim Tomasz Świderek z Rzeczpospolitej. Najwiecej liderów wśród najaktywniejszych zdołał umieścić Puls Biznesu.

Biuro DiS, analizując rynek informatyki, jako źródło informacji pośrednich prowadzi własną bazę danych poświęconą najciekawszym artykułom o teleinformatyce, pojawiającym się w prasie polskiej. Rocznie do bazy DiS trafiają w ten sposób informacje z ponad 3 tys. doniesień i informacji prasowaych.

W przeglądzie za trzy kwartały 2003 r. biuro DiS odniosło się do analizy cytatów ponad 2400 artykułów z kilkunastu tytułów prasowych. Cytaty były wynikiem analizy najciekawszych źródeł i doboru najciekawszych autorów. Jeśli tematyka artykułów pretendujących do wprowadzenia co bazy była podobna, to ewidencjonowano zazwyczaj najciekawszy artykuł lub ten który pojawił się dużo wcześniej od innych.

W rezultacie powstał oryginalny ranking dziennikarzy - autorów najczęściej a zarazem najciekawiej piszących o tematyce teleinformatycznej. Punktowano liczbę wyselekcjonowanych cytatów dziennikarza w odnosząc ją do liczby wszystkich z ponad 2400 cytatów. Na pierwszych dwóch miejscach znaleźli się niemal ex aequo dwaj dziennikarze Rzeczpospolitej: Tomasz Świderek oraz Zbigniew Zwierzchowski. Najwięcej dziennikarzy w pierwszej dziesiątce najciekawiej piszących o informatyce zdołał uplasować dziennik Puls Biznesu. Na uwagę zasługuje też wśród cytowanych obecność Sławomira Kosielińskiego z tygodnika Computerworld, który jako pracownik czasopisma o sześciokrotnie niższej częstotliwości wydawania miał niewątpliwie trudniejsze warunki startu w konkurencji o tym charakterze.

Ranking polskich dziennikarzy wg aktywności w tematyce zastosowań branży teleinformatycznej w gospodarce w okresie styczeń-wrzesień 2003 (za trzy kwartały roku)

Lp. Autor, tytuł prasowy Pkt
1. Tomasz Świderek, Rz 6,28
2. Zbigniew Zwierzchowski, Rz 6,14
3. Mariusz Zielke, PB 5,79
4. Dariusz Wolak, Parkiet 4,95
5. Kamil Kosiński, PB 4,32
6. Ewa Bęczkowska, PB 2,79
7. Tomasz Muchalski, Parkiet 2,16
8. Beata Tomaszkiewicz, PB 1,32
9. Sławomir Kosieliński, Computerworld 1,12
10 Aleksandra Myczkowska, Rz 0,98

(październik 2003)