Start Artykuły i polemiki
Artykuły i polemiki
prawie 500 lat tradycji Brexitu Drukuj Email
piątek, 29 marca 2019 19:38

 

Pierwszy Brexit (wyznaniowy) był wprowadzany od Henryka VIII Tudora do Elżbiety I (przez około 20 lat). Czy obecny, drugi Brexit (gospodarczy) w całości zostanie zrealizowany za panowania jednego monarchy - Elżbiety II? czas pokaże....

ad, 29.03.2019, 19:38

 
Ilorazowa innowacyjność Drukuj Email
czwartek, 28 marca 2019 16:24

wskaźniki ilorazowe nie są jednak intuicyjne; nawet w przypadku innowacyjności

mapka innowacyjnych województw

 
O rewolucji przemysłowej, danych przestrzennych i sztucznej inteligencji Drukuj Email
sobota, 17 marca 2018 22:35

Jaka będzie kolejna rewolucja przemysłowa, o której ostatnimi laty jest tak głośno? Czy to na pewno będzie rewolucja? Obecnie mówi się często o dużych kosztach związanych z digitalizacją, a małych wymiernych tego korzyściach.

Więcej…
 
IT Market 2015 White Papers List Drukuj Email
poniedziałek, 12 grudnia 2016 11:53

The List of Our White Papers on International IT/ICT Market Segments (as of 2015)

1. Banking&Insurance;
2. Business Analytics
3. CAD/CAM-GIS
4. Computers
5. Consulting
6. Entertainment
7. ERP systems and related
8. Financial electronic services
9. Hardware
10. Cloud, Media and Internet
11. Outsourcing (BPO)
12. Printers (top 10 list)
13. Security
14. Semiconductors
15. SMB segment
16. Software General
17. System integration (top 50 list)
18. Conglomerate (top 10 list)
19. Telecommunication
20. Currencies and their Purchasing Power Growth
Więcej…
 
polskie data centers łączą siły Drukuj Email
poniedziałek, 19 września 2016 21:05

Powstało pierwsze w Polsce stowarzyszenie skupiające krajowe ośrodki przetwarzania danych - Polish Data Center Association (www.polskiedc.org) Polski Związek Ośrodków Przetwarzania Danych. Związek skupia największe polskie centra danych: 3S Data Center, ATM, Beyond.pl, DCPG, Infomex, Polcom, Sinersio Polska, Talex, Tauron, Onet, WCSS.

Firmy członkowskie PDCA mają łącznie prawie 9100 szaf RACK. Prezesem związku jest Jacek Szczepanek, który pełnił funkcje menedżerskie w branży IT, finansów i telekomunikacji oraz był członkiem rad nadzorczych spółek takich jak Elektrobudowa, Ster-Projekt, PZU NFI Management, KFA.

Jak mówi Jacek Szczepanek: Korzystanie z profesjonalnych usług data center przestało być luksusem dla wąskiej grupy firm opierających swój biznes na technologii jak operatorzy telekomunikacyjni, platformy internetowe czy banki.  Firmy zamiast decydować się na zakup własnych serwerów oraz innego sprzętu, wybierają cloud computing, ponieważ pozwala im to na realną optymalizację kosztów inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że tylko niewielki procent przedsiębiorstw na polskim rynku może sobie indywidualnie pozwolić na inwestycje w sprzęt i bezpieczeństwo IT na poziomie jaki możemy otrzymać korzystając z usług nowoczesnych data center.

Celem Polish Data Center Association jest dbanie o interesy polskich ośrodków przetwarzania danych oraz zachęcanie firm i instytucji państwowych do rozwoju z wykorzystaniem usług profesjonalnego przetwarzania danych. Związek ma zamiar osiągnąć ten cel poprzez budowanie pozytywnego wizerunku tego sektora usług oraz aktywne działania edukacyjne na temat rozwiązań budowanych w oparciu o ośrodki przetwarzania danych, jak np. chmura obliczeniowa, ochrona danych czy cyberbezpieczeństwo. Jak twierdzi Jacek Szczepanek, rozwój sektora przetwarzania danych w Polsce ma także duży wpływ na polską gospodarkę:

Musimy pamiętać, że realizacja usług data center w oparciu o polskie zasoby ludzkie, technologiczne i energetyczne ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój naszej gospodarki. Właśnie dlatego jednym z naszych celów jest także wzmocnienie pozycji polskich przedsiębiorstw data center na konkurencyjnych rynkach zewnętrznych oraz w stosunku do międzynarodowych dostawców oprogramowania świadczących swoje usługi w Polsce ? podkreśla Szczepanek. (ju)

 
MSD Nav 2016 Drukuj Email
czwartek, 03 marca 2016 18:10

Chmura i mobilność: premiera kolejnej wersji Nav

Microsoft Dynamics NAV 2016 debiutuje na rynku polskim.

Microsoft zaprezentował najnowszą wersję systemu ERP dedykowanego sektorowi MSP. Rozwiązanie dostarcza nowe możliwości w obszarze

Więcej…
 
migracje ERP 2010-2014: innowacje kontra koszty Drukuj Email
poniedziałek, 07 grudnia 2015 13:32

Stało się tradycją, że DiS co 5 lat prowadzi analizę 100 przypadków wymiany systemów zarządzania klasy ERP i zastępowania ich innymi. Od ostatniego badania tego rodzaju migracji minęło dostatecznie dużo czasu, żeby je powtórzyć. Tym razem zbadane zostały wymiany systemów, które miały miejsce w latach 2010-2014.

Jednolity przegląd 100 procesów migracji przeprowadzonych w tym czasie pomiędzy różnymi systemami ERP pozwala podsumować ten niedawno zamknięty okres. Dłuższa perspektywa zachęca do przeprowadzenia porównań charakteru migracji w różnych okresach rozwoju gospodarki. Pozwala też na ocenę długofalowych tendencji, które jak się okazuje wynikają nie tylko z techniki, ale również z innych czynników.

MERP2015

 

 

Więcej…
 
zachowania klientów na rynku e-zakupów 2015 Drukuj Email
czwartek, 03 grudnia 2015 18:46

Czy z bliska czy z daleka, polski klient 2.0 nie czeka


Polski klient w Internecie nie czeka, nie dostosowuje się, chętnie przedkłada świat cyfrowy nad realny i jest bardzo sceptyczny wobec tradycyjnych form reklamy.

Spółka technologiczna Focus Telecom Polska wdrażająca narzędzia komunikacji biznesowej w chmurze zadała sobie pytanie kim jest w Polsce klient 2.0? W jej ocenie to głównie millenialsi i dzisiejsi ?najmłodsi dorośli?. Są zanurzeni w sieci przez 24 godziny na dobę. Oczekują błyskawicznej i spersonalizowanej obsługi tam, gdzie sobie tego akurat życzą ? na Twitterze, czacie czy poprzez aplikację mobilną. Ale czasem, w zależności od chwilowego upodobania, także w sklepie stacjonarnym. Dla porównania: pokolenie X, urodzone w czasach PRL i wychowane w czasach raczkującego Internetu, jest na zakupach bardziej cierpliwe, a kanały cyfrowe wykorzystuje umiarkowanie....

Więcej…
 
jednolity rynek cyfrowy - plany Komisji Europejskiej Drukuj Email
wtorek, 12 maja 2015 22:07

Jednolity rynek cyfrowy w Europie: Komisja określa 16 inicjatyw

Komisja Europejska, komunikat prasowy, Bruksela, 6 maja 2015 r.

Internet i technologie cyfrowe zmieniają nasz świat ? w każdej dziedzinie i w każdym rodzaju działalności. Europa musi wkroczyć w epokę cyfrową i umożliwić wykorzystywanie możliwości świata cyfrowego zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom. W jaki sposób?

 

Dzięki sile jednolitego rynku unijnego. Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj swoje szczegółowe plany dotyczące utworzenia jednolitego rynku cyfrowego <http://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market/index_pl.htm>, tym samym realizując jeden ze swoich najważniejszych celów<http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_pl.pdf#page=6>

Więcej…
 
na marginesie informatyzacji wyborów samorządowych Drukuj Email
piątek, 21 listopada 2014 01:24

Dezinformacyjny system wyborów samorządowych

Jeśli chodzi o wybory z 16.11.2014, to są one koncepcyjnie nie do przyjęcia także jeśli chodzi o ich wersję papierową. Zapomnijmy na moment o informatyce.

Otóż lista wyborcza to kartki spięte zszywaczem. Wyborca ma zakreślić dokładnie jeden ?kwadracik?. Jak zakreśli więcej lub nic ? głos staje się nieważny. Manipulacja takim systemem jest dowolnie łatwa:

  • wystarczy postawić krzyżyk na liście i to gdziekolwiek, by unieważnić głos ? mężowie zaufania nie są w stanie monitorować bez przerwy takich czynności;
  • jeśli ktoś nie ma długopisu to wystarczy, że rozdzieli kartki zszyte zszywaczem ? nie ma wtedy możliwości zweryfikowania czy wyborca zakreślił dokładnie jedno nazwisko ? trzeba taki głos unieważnić czyli nie wliczyć go do sumy ? mimo, że został oddany poprawnie.
Więcej…